10 nowych trendów  rozwoju aplikacji mobilnych w 2022 r.

Tworząc aplikację warto być na bieżąco z panującymi trendami. W ten sposób zwiększamy szanse powodzenia Twojej aplikacji. W przeciwnym razie wzrastają szanse na niepowodzenie. Brak możliwości wprowadzenia nowości i aktualnej mody do aplikacji może bardzo łatwo spowodować jej upadek. Aby uniknąć niepowodzenia i zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu po ciężkim procesie tworzenia aplikacji, przeczytaj ten artykuł, który dokładnie opisuje trendy na 2022 rok.

  • Chociaż w tym roku pojawia się wiele nowoczesnych trendów w tworzeniu aplikacji mobilnych, oto 10 najważniejszych trendów w tworzeniu aplikacji mobilnych, które zidentyfikowaliśmy po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych, opartych na faktach badań.

Technologia 5G wszędzie

5g

Technologia standardu 5G jest dostępna od jakiegoś czasu. Jednak w tym roku stał się modnym hasłem. Wdrażanie 5G na dużą skalę jest obecnie prowadzone przez firmy technologiczne i widzimy na rynku urządzenia obsługujące 5G.

Co więcej, buduje się coraz więcej masztów 5G, dzięki czemu standard sieci może być używany przez jeszcze większą liczbę klientów. Jak podaje emarketer.com, w 2022 roku nawet połowa urządzeń mobilnych będzie miała standardowy dostęp do 5G. Oczekuje się, że 5G zmieni sposób, w jaki tworzymy i używamy aplikacji. Szybkość i efektywność rozwoju wzrośnie dramatycznie.

Podsumowując, 5G poprawi aplikacje na wiele sposobów, takich jak szybkość działania, lepsza jakość transmisji na żywo czy umożliwienie programistom wprowadzania różnych ulepszeń bez obaw o utratę wydajności aplikacji. Zapewni też miejsce na świeże pomysły. Wszystkie pomysłowe koncepcje aplikacji nie pójdą na marne. Dzięki 5G będziesz mógł je urzeczywistnić. Jesteśmy podekscytowani tym, co ta technologia ma dla nas w zanadrzu, ponieważ jesteśmy bardziej niż pewni, że jest to główny trend w aplikacjach mobilnych na 2022 rok.

Rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona

Rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona

Jakiś czas temu VR był tylko gadżetem do ciekawych wizualizacji i oglądania filmów w 360 stopniach. Jednak teraz VR ma wiele praktycznych funkcji i nie potrzebujesz do tego drogich gogli. W dzisiejszych czasach, jeśli się rozejrzymy, możemy znaleźć różne przypadki, w których firmy wykorzystują VR i AR, aby poprawić wrażenia użytkownika.

Najlepszym przykładem wykorzystania tej technologii jest oferta IKEA. Znana firma produkująca meble ma aplikację, w której możemy wirtualnie obejrzeć interesujący nas mebel, a także przed zakupem przetestować, jak może wyglądać i czy zmieści się w naszej przestrzeni.

Kolejnym znaczącym przełomem technologicznym, jaki widzieliśmy w dziedzinie AR, jest LiDAR. Apple nazywa to AR z prędkością światła i naprawdę zmienia zasady gry w technologii AR. Dzięki LiDAR możliwe stało się robienie zdjęć najwyższej jakości przy słabym oświetleniu. Firma Apple radykalnie zmieniła sposób kupowania mebli, współpracując z firmą Ikea, aby zaoferować funkcję trybu Studio, która wykorzystuje technologię LiDAR.

Użytkownicy mogą wykorzystać tę funkcję, aby skierować swoje urządzenie w miejsce, w którym chcą umieścić swoje meble, a technologia LiDAR skanuje przestrzeń, aby wirtualnie zbudować model mebli w skali rzeczywistej. Zobaczymy, jak AR/VR będzie mieć znaczący wpływ na biznes tworzenia aplikacji mobilnych. Trend na aplikacje mobilne stanie się bardziej powszechny. Według Statista światowy rynek technologii AR i VR wzrośnie z 27 miliardów dolarów w 2018 roku do około 209 miliardów dolarów w 2022 roku.

Superaplikacje

Wiele z najpopularniejszych aplikacji na Androida zostało zaprojektowanych tak, aby działały jako jeden, niesamowity ekosystem.  Działają razem, tworząc doświadczenie, które jest bardziej zintegrowane niż kiedykolwiek wcześniej.  Koncepcja Super Apps po raz pierwszy pojawiła się w Chinach, dzięki aplikacji do przesyłania wiadomości WeChat, która działa bardziej jak platforma, na której użytkownicy mogą nie tylko komunikować się ze znajomymi, ale także uzyskiwać dostęp do wielu działań online.  Wiadomości głosowe i tekstowe, wiadomości grupowe, płatności i gry to inne przykłady działań WeChat.

Wiele z najpopularniejszych aplikacji na Androida zostało zaprojektowanych tak, aby działały jako jeden, niesamowity ekosystem. Działają razem, tworząc doświadczenie, które jest bardziej zintegrowane niż kiedykolwiek wcześniej. Koncepcja Super Apps po raz pierwszy pojawiła się w Chinach, dzięki aplikacji do przesyłania wiadomości WeChat, która działa bardziej jak platforma, na której użytkownicy mogą nie tylko komunikować się ze znajomymi, ale także uzyskiwać dostęp do wielu działań online. Wiadomości głosowe i tekstowe, wiadomości grupowe, płatności i gry to inne przykłady działań WeChat.

Aplikacje mediów społecznościowych w świecie zachodnim zaczynają teraz doganiać rozwój superaplikacji. Obecnie przekształcają się w platformy, na których ludzie mogą robić coraz więcej online bez przełączania się na inne aplikacje. Świetnymi przykładami są Facebook z jego Marketplace i funkcjami zakupów oraz Instagram, który nie służy już głównie do udostępniania zdjęć.

Jedna aplikacja — jednym celem jest morfing. Ponieważ celem dla wszystkich jest zapewnienie jak największej wygody, superaplikacje będą jednym z najważniejszych trendów w aplikacjach mobilnych, na które warto zwrócić uwagę w 2022 roku.

Blockchain

Blockchain

Podczas boomu na kryptowaluty po raz pierwszy usłyszeliśmy o Blockchain. Jednak od tego czasu technologia znacznie się rozwinęła i jest obecnie wykorzystywana w różnych dziedzinach. Zyskuje na popularności w szybkim tempie i przewiduje się, że do 2024 r. przyniesie 20 miliardów dolarów przychodów. W błyskawicznym tworzeniu aplikacji Blockchain również odgrywa ważną rolę.

Zdecentralizowane aplikacje (DApps) stają się coraz bardziej popularne. W obiegu znajduje się ponad 70 milionów portfeli blockchain, przy czym portfele mobilne są najpopularniejszym rodzajem portfela blockchain. Widzimy również konwertery walut oparte na Blockchain, które wykorzystują tę technologię do śledzenia zasobów cyfrowych, weryfikacji tożsamości i zarządzania programami lojalnościowymi.

W 2022 i później wkraczamy w nową erę technologiczną, z bardziej wyrafinowaną sztuczną inteligencją (AI) i zdecentralizowaną walutą cyfrową. Dzięki inteligentnym kontraktom, oprogramowaniu antypirackiemu, narzędziom do zarządzania wyborami i platformom Blockchain jako usługi (BaaS) w przyszłości, zobaczymy, że trend będzie bardziej powszechny. Możemy użyć

Blockchain, aby zapobiegać oszustwom w szczególności w aplikacjach mCommerce i płatnościach mobilnych.

Handel mobilny

Handel mobilny

Nie można stworzyć listy trendów w aplikacjach w 2022 roku bez wzmianki o mobilnym handlu. Trend ten dominuje w latach 2020, 2021 i będzie nadal rozwijał się w 2022 roku. Sprzedaż e-commerce jest warta 3,56 biliona dolarów, a mCommerce odpowiada za 72,9% tych transakcji. W efekcie mobilny e-commerce staje się coraz bardziej popularny.

Po rozpoczęciu pandemii COVID byliśmy świadkami znaczącej zmiany stylu życia. Wszyscy, od dużych sprzedawców detalicznych po małe firmy, a nawet indywidualni konsumenci, zwracają się do aplikacji mobilnych w codziennej działalności. To niestety zła wiadomość dla firm zajmujących się handlem elektronicznym. Tracą wielu klientów i tracą tych, których mogliby przekonwertować. W rezultacie firmy muszą dostosować się do tej zmiany i opracować aplikację biznesową eCommerce . Tylko w ten sposób będą mogli konkurować na tak konkurencyjnym rynku.

Aplikacja mCommerce to jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy, sposób na rozwój i podążanie za trendami. Jednak posiadanie aplikacji dla Twojej firmy tylko dlatego, że jest to modne hasło, nie jest dobrym pomysłem. Dlatego warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem i tym, jak być wyjątkowym. Jeśli jednak ma to być aplikacja jak każda inna, niech przynajmniej dobrze sprawdzi się jako reklama firmy.

Aplikacje IoT

Aplikacje IoT

IoT w żadnym wypadku nie jest nowym wynalazkiem. Jednak wzrost penetracji telefonii komórkowej w wielu różnych sektorach i kategoriach spowodował wyraźne ograniczenia Internetu rzeczy. Ludzie przyzwyczaili się do korzystania z tej technologii, aby poprawić swoje codzienne życie.

Internet rzeczy to rozwijająca się sieć urządzeń połączonych z Internetem, które zapewniają konsumentom większą wygodę i zautomatyzowaną kontrolę. Technologia inteligentnego domu jest dobrym przykładem tego, jak rośnie IoT i tworzenie aplikacji mobilnych.

Technologie inteligentnego domu, takie jak Google Home, Amazon Alexa i Siri firmy Apple, są coraz powszechniejsze wśród konsumentów. Pozwalają zdalnie sterować różnymi aspektami domu za pomocą poleceń głosowych lub inteligentnych urządzeń. Możesz używać aplikacji na Androida do zmiany termostatu w domu, siedząc na plaży lub na wakacjach. Niektóre drzwi można zablokować lub odblokować za pomocą aplikacji mobilnych, a podłączone urządzenia inteligentne mogą służyć do uzyskiwania dostępu do systemów bezpieczeństwa w domu. Lodówki i inne sprzęty AGD również mogą być połączone z aplikacjami mobilnymi, więc jest tu dużo miejsca na oryginalne pomysły.

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na gadżety i systemy IoT przewiduje się również wzrost zapotrzebowania na aplikacje obsługujące IoT. Dlatego znalazł się na naszej liście najlepszych trendów w tworzeniu aplikacji mobilnych 2022.

Aplikacje na składane urządzenia

Aplikacje na składane urządzenia

Nostalgia i retro są modne w wielu branżach. Zapewne ta moda sprawiła, że ​​producenci smartfonów tęsknili za ukochanymi telefonami z klapką i postanowili wprowadzić namiastkę tego uczucia do nowoczesnych smartfonów wypełnionych technologią.

Z tego powodu w ciągu ostatnich kilku lat urządzenia składane zaczęły powracać. W 2019 roku pojawiły się składane urządzenia, takie jak Samsung Galaxy Fold, Huawei Mate X i Motorola Razr.

Smartfony można złożyć, aby zmienić rozmiar ekranu w zależności od preferencji użytkownika. Użytkownik może na przykład wykonać połączenie telefoniczne, gdy telefon jest zamknięty, ale oglądać wideo na większym ekranie, gdy jest rozłożony.

Z punktu widzenia tworzenia aplikacji sprzedawcy i dostawcy treści muszą brać pod uwagę te urządzenia podczas tworzenia lub aktualizowania aplikacji. Celem jest, aby aplikacja reagowała bez ingerencji użytkownika, gdy ekran się składa lub rozszerza.

Urządzenia składane stanowią obecnie tylko niewielką część całego rynku smartfonów. Jednak w przyszłości telefony składane staną się bardziej popularne. Według ankiety przeprowadzonej w 2019 r. przez USA Today, 17% użytkowników iPhone’a i 19% użytkowników Androida jest zainteresowanych telefonem ze składaną konstrukcją.

Według Statista w 2019 roku wyprodukowano około 3,2 miliona składanych telefonów. Przewiduje się, że ta prognoza wzrośnie do 50 milionów sztuk w 2022 roku. Składane materiały będą niewątpliwie głównym tematem w 2022 roku, dlatego twórcy aplikacji powinni planować z wyprzedzeniem.

Portfel mobilny

Omówiliśmy już, w jaki sposób mCommerce będzie odgrywać znaczącą rolę w rozwoju aplikacji w 2022 roku. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że zmienia się również sposób, w jaki ludzie płacą za pomocą urządzeń mobilnych.

Portfele mobilne, takie jak Apple Pay, Google Pay i Samsung Pay, mają tendencję wzrostową. Według niedawnego raportu, w 2019 r. dokonano transakcji z portfeli mobilnych o wartości 6,1 mld USD. Oczekuje się, że w 2022 r. osiągnie to 13,98 mld USD. Mówiąc najprościej, branża portfeli mobilnych ma wzrosnąć o ponad 100 procent w ciągu najbliższych dwóch lat .

Płatności mobilne z wykorzystaniem technologii beacon cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników smartfonów. Używają nawet aplikacji mobilnych do płatności na podłączonych urządzeniach do noszenia. Wszystkie istniejące aplikacje na telefony komórkowe będą musiały w przyszłości uwzględniać płatności mobilne.

W 2022 roku portfele mobilne będą miały coraz większe znaczenie dla rozwoju aplikacji. Aby móc przetwarzać transakcje, każda aplikacja powinna standardowo mieć integrację z portfelem. W tej chwili tak nie jest. Przewiduje się jednak, że w nadchodzących latach wykorzystanie mobilnych pieniędzy w aplikacjach będzie drastycznie wzrosło.

AI i ML

AI i ML

Po przełomowym sukcesie FaceApp wiele osób chciało wiedzieć, co będzie dalej. Wtedy pojawiła się sztuczna inteligencja i znacznie przekroczyła nasze oczekiwania.

W 2021 roku koncepcja Deepfake stała się niezwykle popularna. Mówiąc prościej, technika ta służy do łączenia i nakładania nieruchomych i ruchomych obrazów na obrazy źródłowe lub filmy przy użyciu komputerowych systemów uczenia się. MyHeritageApp wprowadził fantastyczną funkcję animacji obrazu, która przekształca zdjęcia w realistyczne animacje. Te ruchy są tak realistyczne, że wierzysz, że ukochana osoba się do ciebie uśmiecha.

To nie jedyna rzecz, która sprawiła, że ​​sztuczna inteligencja była ekscytująca w 2021 roku. Google udostępnił również nowe funkcje w swojej aplikacji Mapy, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawy komfortu użytkownika. Podgląd na żywo to jedna z takich funkcji, która pozwala użytkownikom odkrywać nawigację AR w dużych pomieszczeniach. Google włączyło również sztuczną inteligencję do swojego oprogramowania do optymalizacji tras, aby pomóc konsumentom w znajdowaniu mniej emisyjnych tras poprzez optymalizację kierunków pod kątem mniejszego zużycia paliwa.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe to gorące obszary rozwoju aplikacji mobilnych w ostatnich latach. Te postępy technologiczne wyznaczyły jednak poprzeczkę dla tworzenia aplikacji z wyprzedzeniem. W 2022 r. przyjrzymy się, co przyniosą tegoroczne wydarzenia. Uczenie maszynowe, w ramach którego z niecierpliwością czekamy na niesamowite rzeczy. Kiedy Deep Learning łączy siły z ML, może usprawnić projekty tworzenia aplikacji mobilnych, dostarczając przydatne dane i analizy w czasie rzeczywistym.

Apple wniósł znaczący wkład w uczenie maszynowe. Jego potężne algorytmy ML umożliwiły programistom tworzenie unikalnych różnych doświadczeń. Możesz szybko dodać wcześniej dostępne opcje, a także opracować nowe. Ponadto interfejsy ML API umożliwiają dodawanie zaawansowanych możliwości.

W tym roku radzimy zagłębić się w te technologie i dowiedzieć się wszystkiego o nich.

Aplikacje na żądanie

Aplikacje na żądanie

W 2022 roku bardziej popularne będzie tworzenie aplikacji mobilnych na żądanie. Aplikacje takie jak Airbnb i Uber pokazały, że udane aplikacje w tym obszarze są możliwe.

Możliwości aplikacji na żądanie wydają się być nieograniczone. Klienci poszukują zastosowań w wielu dziedzinach życia. Najpopularniejsze usługi to dostawa jedzenia, sprzątanie domu, wirtualni korepetytorzy i trenerzy, fitness na żądanie, fryzjer i salon kosmetyczny czy lekarze na żądanie. Użytkownicy wydawali na takie usługi ponad 57 miliardów dolarów rocznie.

Zapotrzebowanie na usługi na żądanie wzrosło z powodu pandemii Covid. W całym tym nieszczęściu sprytni przedsiębiorcy znaleźli pomysł na biznes. To wielka szansa dla Ciebie, jako firmy zajmującej się tworzeniem aplikacji mobilnych, na poszerzenie bazy klientów. Korzystając z funkcji na żądanie, klienci mogą rozszerzyć funkcjonalność swoich aplikacji, co skutkuje zwiększonymi zyskami dla wszystkich zaangażowanych.

Wniosek

Tworzenie aplikacji i próba uczynienia ich jedynymi w swoim rodzaju stało się wyścigiem szczurów twórców aplikacji mobilnych. Z ponad 6,63 milionami aplikacji w Apple App Store, a także w Google Play Store, nie jest łatwo stworzyć aplikację, która się wyróżnia. Prawda jest taka, że ​​jest to prawie niemożliwe, chyba że będziesz na bieżąco z najnowszymi trendami w tworzeniu aplikacji mobilnych i nie wiesz, jak możesz je wykorzystać, aby dostarczać solidne, bogate w funkcje aplikacje. Nie musisz uwzględniać każdej mody w każdej projektowanej aplikacji. Musisz jednak mieć podstawową wiedzę o tym, jak zmienia się rynek, aby móc zmieniać się w razie potrzeby. Innym ważnym punktem jest to, że powinieneś stworzyć aplikację wieloplatformową.

Branża aplikacji mobilnych będzie nadal szybko się rozwijać, a sektor tworzenia aplikacji mobilnych ulegnie zmianie. Dzięki nowym możliwościom sprzętowym, ulepszonym platformom zaplecza i mikrousługom, rozwiązania aplikacji mobilnych będą nadal sterowane przez pojawiające się metody tworzenia platform aplikacji mobilnych, platformy zaplecza i mikrousługi.

Ciągłe uczenie się i świadomość to jedyne sposoby na przetrwanie w tej bezwzględnej branży. Należy jednak pamiętać o najnowszych trendach, ponieważ ciągle mogą pojawiać się nowe w tworzeniu aplikacji mobilnych.

Od lat korzystamy z różnego rodzaju aplikacji. Każdy ma cel, zwykle przydatny, ale niektóre doskonale wpisują się w potrzeby dzisiejszych konsumentów. Ponieważ branża aplikacji mobilnych rozwija się w zawrotnym tempie, trudno jest przetrwać i prosperować w tej cyfrowej erze darwinowskiej. Musisz rozumieć, śledzić i reagować na zmieniające się trendy w rozwoju mobilnym.

Tworząc aplikację warto być na bieżąco z panującymi trendami. W ten sposób zwiększamy szanse powodzenia Twojej aplikacji. W przeciwnym razie wzrastają szanse na niepowodzenie. Brak możliwości wprowadzenia nowości i aktualnej mody do aplikacji może bardzo łatwo spowodować jej upadek. Aby uniknąć niepowodzenia i zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu po ciężkim procesie tworzenia aplikacji, przeczytaj ten artykuł, który dokładnie opisuje trendy na 2022 rok.

Chociaż w tym roku pojawia się wiele nowoczesnych trendów w tworzeniu aplikacji mobilnych, oto 10 najważniejszych trendów w tworzeniu aplikacji mobilnych, które zidentyfikowaliśmy po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych, opartych na faktach badań.

Jeśli są Państwo zainteresowani profesjonalnym tworzeniem produktów cyfrowych to zapraszamy do kontaktu z nami /  Mind Flow Inc.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous Post

Web 3.0: Nowa rewolucja internetowa

Next Post

Ile kosztuje projektowanie stron internetowych w 2022 roku?